close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • POLSKA POMOC W ARMENII 2012

 • 26 kwietnia 2011

  Projekty zrealizowane przez Ambasadę RP w Erywaniu (system małych grantów)

   

  • Rozbudowa systemu irygacyjnego wsi Noraszen

  Prowincja Aragacotn. Budowa ok. 400-metrowej odnogi wodociągu, którym do wsi doprowadzana jest woda używana przez mieszkańców do nawadniania pól i ogrodów. Dzięki projektowi ok. 30 rolników z położonej na północnych stokach Aragacu wsi Noraszen będzie mogło uprawiać leżące dotąd odłogiem kilkadziesiąt hektarów ziemi >>>WIĘCEJ

   

   

  • Traktor dla wsi Parawakar

  Prowincja Tawusz. Zakup traktora wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem (pług, kosiarka itd.) na potrzeby wsi. Właścicielem wykonanego w fabryce w Wanadzorze traktora jest sołectwo położonej w Szamszadynie, tuż przy granicy z Azerbejdżanem wsi Parawakar. Korzystać ze sprzętu mogą wszyscy mieszkańcy wioski. Warunkiem jest zapisanie się na listę i zakup benzyny na własny koszt. Pensję traktorzyście wypłaca sołectwo >>>WIĘCEJ

   

   

  • Kontynuacja remontu szkoły we wsi Harżis

  Prowincja Sjunik. Projekt był kontynuacją pomocy Ambasady dla wioski Harżis z poprzednich lat. W 2010 r. zakupiona została chłodziarka do mleka, a rok później rozpoczął się, kontynuowany w 2012 r. remont harżiskiej szkoły. W jego ramach dokonano kapitalnego remontu dwóch pięter szkoły (11 klas, pokój nauczycielski, korytarze), które zostały również wyposażone w meble (ławki, krzesła, tablice). Dodatkową wartością dodaną projektu był fakt, iż remont wykonali miejscowi robotnicy budowlani >>>WIĘCEJ

   

   

  • Szlak turystyczny Tatew-Harżis

  Prowincja Sjunik. Celem projektu było przyciągnięcie turystów tłumnie odwiedzających klasztor w Tatewie do położonej nieopodal, nad pięknym kanionem rzeki Worotan, lecz zupełnie nieznanej wioski Harżis. Mieszkańcy wsi, przy pomocy pracowników Ambasady, wytyczyli i oznakowali liczącą ok. 13 km pieszą trasę turystyczną z Tatewu do Harżis. Biegnie ona m.in. przez wąwóz Worotanu, ruiny Starego Harżisu, XIII-wieczny kamienny most. Po drodze można cieszyć się nietkniętą przyrodą i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy Sjuniku. W ramach projektu opracowano i wydrukowano również folder informacyjny, który będzie rozprowadzany wśród turystów odwiedzających Armenię. Popularyzacja szlaku i rozwój turystyki pieszej może w przyszłości  stworzyć mieszkańcom Harżisu możliwość dodatkowego źródła utrzymanie przyczyniając się do rozwoju wsi >>>WIĘCEJ

   

  • Rozbudowa systemu irygacyjnego wsi Ardżut

  Prowincja Lori. Projekt był kontynuacją pomocy dla społeczności wsi Ardżut rozpoczętej w 2010 r. Zbudowano wówczas wodociąg doprowadzający wodę pitną do gospodarstw domowych. W bieżącym roku rozbudowano system irygacyjny Ardżutu, który wykorzystanie ziemi uprawnej pod pola i ogrody w dolnej części wsi. Ze względu na niedobór wody tamtejsza ziemia leżała dotąd odłogiem.

   

   

  • Wsparcie parku dendrologicznego w Giulagaraku

  Prowincja Lori. Celem projektu było udzielenie wsparcia unikalnemu w skali Armenii arboretum „Sochut”, którego założycielem był Edmund Leonowicz – z pochodzenia Polak i przyciągnięcie uwagi ormiańskiego społeczeństwa do problemów, z którymi się boryka. W ramach projektu wykonano nowe ogrodzenie parku, zakupiono szereg niezbędnych sprzętów ogrodniczych (kosiarka do trawy, piła motorowa itd.) oraz wykonano tablice informacyjną.

   

  Projekty zrealizowane przez polskie instytucje rządowe i organizacje pozarządowe

   

  1. Owoce z Doliny Ararackiej – niewykorzystane bogactwo – jako źródło dochodu dla mieszkańców prowincji Armawir

   

  Projekt polegał na udzieleniu wsparcia spółdzielni rolniczej ze wsi Lukaszyn, której członkowie produkują głównie owoce i warzywa. W ramach projektu zorganizowano wizytę studyjną dla rolników z Lukaszynu w Polsce (Podkarpacie) w celu zapoznania się z polskimi doświadczeniami w dziedzinie sadownictwa. Przeprowadzono dla nich również szkolenia z zakresu prowadzenia biznesu i promocji produktu lokalnego. Ze środków Polskiej Pomocy zakupione zostały ponadto suszarnie owoców oraz chłodnia.

   

  Parnterzy: Heifer International Poland (Polska), Heifer Armenia.

   

  2. Utworzenie lokalnych zlewni mleka szansą na rozwiązanie problemu ubóstwa i rozwój mleczarstwa w północnej Armenii

   

  W ramach projektu zorganizowano wizytę studyjną w Polsce oraz warsztaty szkoleniowe w Polsce i Armenii dla kilkunastu członków spółdzielni rolniczej ze wsi Gargar (prowincja Lori), specjalizujące się w produkcji mleka oraz warzyw i owoców. Zakupiono również i przekazano spółdzielni chłodziarkę do mleka.

   

  Parnterzy: Heifer International Poland (Polska), Heifer Armenia.

   

  3. „Potęga wiedzy”

   

  Projekt został zrealizowany na terenie Armenii. Skierowany był do niepełnosprawnych armeńskich dziennikarzy. Polegał na przeprowadzeniu warsztatów dla dwunastu z nich w zakresie edukacji na temat prawa dostępu do informacji publicznej, treningu pisania wniosków o udostępnienie informacji publicznej oraz wyposażeniu ich w środki techniczne (netbooki i laptopy).

   

  Partnerzy: Stowarzyszenie na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN (Polska), Stowarzyszenia Most Nadziei oraz Odrodzenie Narodu (Armenia)

   

  4. Transparentność we wspólnotach mieszkaniowych Armenii gwarancją ich sprawnego działania

   

  Projekt polegał na zapoznaniu armeńskich działaczy z Erywania, Giumri oraz Wanadzoru z polskimi doświadczeniami w zakresie działalności spółdzielni mieszkaniowych jako formy samorządu. W jego ramach odbyła się wizyta studyjna w Polsce (Warszawa, Białystok) oraz szkolenia w Armenii.

   

  Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI (Polska), Analityczne Centrum Globalizacji i Współpracy Regionalnej (Armenia)

   

   

   

  P1240323
  P1230955
  photo_3
  Noraszen1
  Noraszen2
  traktor3
  traktor7

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: