close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 12 września 2016

  12-ego września Centrum Analityczne ds. globalizacji i współpracy regionalnej, Departament Dyplomacji Publicznej NATO i Fundacja Friedricha Naumanna zorganizowała konferencję pod nazwaniem "Wyzwania na przyszłość: NATO z Walii do Warszawy i jeszcze dalej".

  Podczas spotkania analityk polityczny Stepan Grigoryan, przewodniczący Centrum Analitycznego ds. globalizacji i współpracy regionalnej podkreślił, że Armenia powinna kontynuować realizację różnych programów z NATO.

   

  - NATO wspiera nas w celu wzmocnienia naszej armii, rozwinięcia naszych zdolności komunikacyjnych, a także realizuje inne projekty. Musimy kontynuować te projekty, ponieważ czas wskazuje, że wyzwania rosną. W przypadku, gdy pracujemy z jednym państwem i tylko w jednym systemie, zareagowanie na te wyzwania przestaje być możliwe,- powiedział Grigoryan.

   

   Analityk powiedział także, że czterodniowa wojna w kwietniu była nauczką dla strony armeńskiej.

   

  - Niezależnie od tego, że armeńskie siły odpowiedziały na atak strony azerbejdżańskiej, jednak my nie byliśmy przygotowani do tej wojny. W związku z czym potrzebna jest dywersyfikacja w dziedzinach obronności i gospodarki. Współpracowaliśmy z NATO, zawsze będziemy wspierać Armenię, by aktywnie współpracowała z Unią Europejską. Musimy dążyć do podpisania nowej umowy o współpracę z UE jak najszybciej,- zaznaczył on.

   

  Stepan Grigoryan także podkreślił, że istnieje zagrożenie, że Azerbejdżan podejmie się nowych kroków przeciwko Armenii i Górskiemu Karabachu, więc niezbędna jest przemiana w systemie obronności poprzez współpracę z OUBZ, NATO i UE.

   

  Przewodniczący delegacji Zgromadzenia Narodowego RA Koryun Nahapetyan podkreślił znaczenie uczestnictwa prezydenta Republiki Armenii podczas Szczytu NATO w Warszawie.

   

  - Armenia będąc zarazem członkiem i założycielem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, jednocześnie rozwija współpracę z NATO, i w tym sensie mamy specjalny status. Pod tym względem nie dostrzegamy niepokoju pośród naszych partnerów. Sądzę, że wszystkie strony rozumieją nasz wyjątkowy status. Będąc zarówno członkiem OUBZ, realizujemy wszystkie te projekty w ramach NATO, które wynikają z interesów naszego bezpieczeństwa narodowego,- powiedział Nahapetyan.

   

  Stały Komitet ds Stosunków Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego odnotowuje naszych stosunków z NATO zawsze były napędzane przez dialogu politycznego i współpracy.

   

  Przewodniczący stałego komitetu ds. stosunków zagranicznych ZN zaznaczył, że stosunki Armenii z NATO zawsze były uwarunkowane dialogiem politycznym i współpracą.

   

  Uczestników konferencji połączyły także debaty związane z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa, stabilności i współpracy. Podkreślając temat konferencji, uczestnicy zaznaczyli, że rozwój i wzmocnienie współpracy z euroatlantyckimi strukturami i UE jest jednym z głównych kierunków polityki zagranicznej Armenii.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: