close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 stycznia 2015

  W 1947 r. były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau, na mocy decyzji polskiego parlamentu, zyskał status muzeum państwowego. Jest on wyjątkowym w skali świata miejscem pamięci i centrum edukacji o Holokauście i prawach człowieka. Jest też jedynym tego rodzaju miejscem, które znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Budowę obozu w Birkenau rozpoczęto jesienią 1941 r., a wiosną roku następnego rozpoczęto masowe uśmiercanie Żydów w komorach gazowych. Birkenau pełnił także funkcję obozu koncentracyjnego, ale jest powszechnie znany jako miejsce natychmiastowej śmierci ponad miliona więźniów, przede wszystkim Żydów.

   

  27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili Auschwitz-Birkenau: Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, który funkcjonował od wiosny 1940 r.

   

  Upamiętniając ten dzień na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu odbędzie się uroczystość z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Auschwitz-Birkenau. Organizatorami obchodów upamiętniających wyzwolenie obozu są Międzynarodowa Rada Oświęcimska oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystości odbędą się pod patronatem oraz z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Będą w nich uczestniczyć także oficjalne delegacje z ok. 35 państw. Delegację armeńską przedstawiać będzie zastępca ministra spraw zagranicznych Ashot Hovakimyan.

   

  Program obchodów i inne informacje poświęcone rocznicy dostępne są na portalu http://70.auschwitz.org

   

  Setki dokumentów i fotografii znajdujących się w archiwum byłego obozu Auschwitz-Birkenau prezentuje Google Cultural Institute.

   

  MSZ RP przygotowało również brochurę o wydarzeniach związanych z wybuchem II Wojny Światowej i powstaniem Auschwitz.  

   

  Fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl
  Fot. Mariusz Cieszewski/Polska.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: