close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 września 2018

  100 lat polskiej niepodległości inspiracją dla wielokulturowego projektu tanecznego.

  8 września w Poznaniu (Polska) odbyła się premiera spektaklu „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos” rozpoczynającego cykl Terytoria Choreografii – Nowe szlaki awangardy, który poświęcony jest czterem wybitym tancerkom i choreografkom polskiego pochodzenia Bronisławie Niżyńskiej, Marii Rambert, Poli Nireńskiej i Yance Rudzkiej. Projekt Terytoria Choreografii organizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Art Stations Foundation oraz partnerami z Białorusi, Ukrainy, Gruzji i Armenii w ramach POLSKA 100, programu obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   

  "Terytoria choreografii – nowe szlaki awangardy" to wieloletni projekt prezentacji polskiego tańca współczesnego z udziałem najlepszych artystów, pedagogów i teoretyków tańca skupionych wokół Polskiej Platformy Tańca 2017. Zaplanowany na lata 2017–2021 projekt wypełniony jest spektaklami, warsztatami, spotkaniami i debatami w najbardziej aktywnych centrach tańca współczesnego w Europie Środkowej i Wschodniej, m.in. Białorusi, Ukrainie, Gruzji, Armenii, Słowacji, Czechach, Węgrzech, Słowenii, Serbii, Bułgarii. Projekt jest kontynuacją programu Terytoria choreografii z 2016 roku, którego idea została poszerzona o działania związane z wybitnymi postaciami wybitnych artystek awangardy tanecznej XX wieku polskiego pochodzenia.

   

  Międzynarodowa publiczność będzie miała okazję obejrzeć między innymi:

   

  "Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos"

  pomysł Joanna Leśnierowska / kompozycja Joanna Leśnierowska & Janusz Orlik we współpracy z tancerzami / taniec Anderson Danttas, Helena Ganjalyan, Karen Khachatryan, Agnieszka Kryst, Kote Liparteliani, Janusz Orlik, Neemias Santana, Katarzyna Sitarz, Hasmik Tangyan, Megi Zarkua

   

  Punktem wyjścia dla projektu jest muzyczna koncepcja polifonii – wielogłosu. Tancerze, zainspirowani artystyczną metodą choreograficzną Yanki Rudzkiej, proponują spotkanie na przecięciu czterech kultur. W spektaklu zderzą się ze sobą tak z pozoru odległe taneczne światy, jak brazylijska samba, polski oberek, ormiańskie kochari i gruzińskie perchuli. Spektakl jest kontynuacją działań zainicjowanych wiosną 2016 roku w Salvadorze de Bahia we współpracy z festiwalem Vivadanca.

   

  „Bataille i świt nowych dni” - Sławek Krawczyński i Anna Godowska  

  Czym może być podróż do niemożliwego? Sześcioro tancerzy podejmuje próbę odpowiedzi, namacalnie i bez słów, na niezwykle dramatyczne pytanie francuskiego filozofa Georges’a Bataille’a: czy możemy stać się na nowo?

   

  „Total" – Paweł Sakowicz 

  Inspiracją do powstania spektaklu była chęć sprawdzenia czym tak naprawdę jest wirtuozerski taniec. Celem artystycznej spekulacji jest wydobycie określonego obrazu wirtuozerii tanecznej poprzez wykorzystanie przewidywalnych zmian ekonomicznych, politycznych i metahumanistycznych.

   

  „Stalking Paradise” – Lubelski Teatr Tańca

  Pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów Roosna i Flak tancerze Lubelskiego Teatru Tańca oraz Pracowni Fizycznej z Łodzi poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. Różnorodne elementy wiary poddane są w spektaklu analizie poprzez ruch, dźwięk oraz tekst.

   

  "Welcome/Witajcie" - Aurora Lubos

  Interesuje mnie człowiek – wyjaśnia artystka - żyjący bezpiecznie, ale niechętny przyjmowaniu innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. I emocje, które ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek może odczuwać w stosunku do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.

   

  PROGRAM:   

                              

  ERYWAŃ

   

  28.09.2018, godz. 20:00 „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”

  Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

   

  29.09.2018, godz. 19:00 „Bataille i świt nowych dni” Anna Godowska, Sławomir Krawczyński

  Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

   

  30.09.2018, godz. 19:00 „Stalking Paradise” Lubelski Teatr Tańca

  Hamazgayin State Theatre, ul. Amiryan 26, Erywań

   

  Projekt "Terytoria Choreografii" jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

   

  Celem realizowanego przez IAM programu kulturalnego jest wzmocnienie wizerunku Polski jako kraju o bogatych tradycjach, z czerpiącą z przeszłości nowoczesną kulturą, stanowiącą ważny element wspólnej europejskiej tożsamości. Program pokazuje ciągłość polskich tradycji kulturowych, jednocześnie kładąc silny akcent na nieustające dążenie ku nowoczesności, pokazuje także, że odrodzenie państwa polskiego stworzyło możliwości budowania nowoczesnej polskiej kultury osadzonej w obiegu międzynarodowym.  W setną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości Instytut Adama Mickiewicza pragnie pokazać międzynarodowej publiczności to, co w ostatnim stuleciu kultura polska wytworzyła najcenniejszego. Szeroko zakrojone działania kulturalne służą również zbliżeniu z krajami regionu Europy Środkowej, na których zogniskowana jest znaczna część programu realizowanego przez Instytut.

   

  Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: