close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 lipca 2017

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło portal internetowy rejestrujący obiekty polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą (czyli tzw. polonika).

  Jak piszą autorzy projektu: „baza poloników ma służyć nie tylko zrozumieniu polskiej historii, o której specyfice wiele mówią rozrzucone po całym świecie obiekty kultury i sztuki polskiej. Dzięki temu portalowi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zyska informacje o kolejnych „polskich obiektach”, ich stanie zachowania i będzie miało szansę na podjęcie działań, które mogą stać się wstępem do koniecznych prac  konserwatorskich, ratujących polskie dziedzictwo za granicą.”

   

  „Portal Polonika prowadzony  jest przez Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Historycy sztuki i konserwatorzy wciąż opracowują nowe hasła oraz aktualizują te już znajdujące się na stronie. Intencją twórców portalu jest, by w proces tworzenia  bazy włączyli się poza specjalistami także Polacy mieszkający czy pracujący poza granicami Rzeczypospolitej oraz turyści. Każda osoba odwiedzająca stronę może zgłosić na znajdujący się na stronie adres  Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych nowe obiekty lub aktualizacje opublikowanych już informacji.”

   

  Portal jest dostępny pod adresem: http://www.polonika.gov.pl/.

   

  Zapraszamy do współtworzenia portalu!

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: